wtorek, 11 czerwca 2013

Planowanie obserwacji- prognozy pogody

Wielu początkujących astroamatorów szuka jak najlepszego serwisu pogodowego.

Z doświadczenia wiem że średnio spisuje się strona www.twojapogoda.pl
Osobiście tak jak wiele osób korzystam z dwóch źródeł.

1. Meteorogramy

Wchodzimy na stronę www.meteo.pl lub wpisujemy w wyszukiwarce "ICM" i wybieramy pierwszy wynik.

Otwiera nam się strona główna seriwsu. Wybieramy "Model UM"


Image Hosted by ImageShack.us
Oryginalnyrozmiar http://imageshack.us/photo/my-images/404/icmg.png/Następnie wybieramy nasze miasto. Jeśli nie jest to miasto wojewódzkie tylko jakaś inna miejscowość to klikamy w odpowiedni odnośnik. Następnie działamy według instrukcji.

Image Hosted by ImageShack.us
Oryginalny rozmiar http://imageshack.us/photo/my-images/196/icm2.png/


Otwiera się przed nami właściwa prognoza pogody. Nie tego się spodziewaliście, prawda? Tak są prezentowane meteorogramy- w formie wykresów :)

Image Hosted by ImageShack.us
Oryginalny rozmiar http://imageshack.us/photo/my-images/547/icm3.png/

W kolejnych ramkach od góry mamy kolejno: temperaturę, opady, ciśnienie, wiatr, rozciągłość chmur i najbardziej nas interesujący element- zachmurzenie.
Wykres zachmurzenie prezentuje je jako oktanty. Dla osób nie znających tematu dodam, że 0 oktantów to niebo bezchmurne, 4 oktanty to niebo zasnute "chmurwami" w ok. 50%, a 8 oktantów to niebo całkowicie zachmurzone.
Dzięki temu wykresowi możemy przypuszczać (ponieważ żadna prognoza pogody nie daje 100" gwarancji jej skuteczności) czy w ciągu dnia/nocy będą znośne warunki obserwacyjne. Im wykres bardziej pusty- tym lepiej. Dla przykładu: na załączonym wyżej obrazku widzimy że mniej więcej od południa 12 czerwca powinno się zrobić ładnie. I ładna powinna być noc z 12 na 13 czerwca więc można przygotowywać plan obserwacyjny na tą noc.

Skoro już jesteśmy przy ICM to warto wspomnieć o tzw. temperaturze punktu rosy. Prezentowana jest ona na wykresie "Temperatura" a odnaleźć ją możemy dzięki legendzie po lewej.
Ale o czym mówi nam temp. punktu rosy? Otóż jeśli temperatura np. naszego sprzętu spadnie poniżej tej temperatury to zacznie na nim osiadać wilgoć i optyka nam zaparuję. Przykład: jeśli temp. punktu rosy na daną noc to 15 stopni Celsjusza a temp. powietrza w okolicach gruntu to 13 stopni, to oznacza to że nasza optyka prędzej czy później w takich warunkach zaparuje. Więc wiemy już że warto wziąć przenośną suszarkę albo wyposażyć się w grzałki.

2. Pogoda sateliatarna

Kolejnym wartym uwagi serwisem jest www.sat24.com  Prezentuje on aktualne zdjęcia satelitarne danego rejonu w formie animacji. Możemy więc sprawdzić i mieć jeszcze większą pewność że np. za 30 minut nasze piękne, gwiaździste niebo nie zasnuje się chmurami. Ponieważ nie ma tu prognozy przyszłościowej a jedynie aktualny stan zachmurzenia, serwis ten nadaje się do sprawdzenia niedługo przed obserwacjami/sesją astrofoto lub w jej trakcie.

Image Hosted by ImageShack.us
Oryginalny rozmiar http://imageshack.us/photo/my-images/13/sat24.png/


Mamy możliwość ustawienia prędkości animacji (1). Ja osobiście zawsze ustawiam na x4 aby była jak najbardziej płynna. Jeśli w obrębie naszego regionu Słońce już zaszło i jest po zmroku, należy kliknąć na "Podczerwień" (2). Wtedy pomimo nocy widzimy stan zachmurzenia.


Pamiętajmy że żadna prognoza pogody nie daje nam 100% pewności czy pogoda będzie czy nie. Ale lepiej być przygotowanym i mieć plan sesji aby ewentualne pogodne niebo nas nie zaskoczyło!
Pogodnego i ciemnego nieba!
Pozdrawiam!

5 komentarzy:

 1. Ładnie to opisałeś, Filip ;-) Pewnie niejednemu takie mini-kompendium prognozowe się przyda, ale mam jedno zastrzeżenie: napisałeś, że sat24.com nie robi "prognozy przyszłościowej". Na szczęście muszę się z Tobą nie zgodzić (jestem wielkim fanem ich "prognoz przyszłościowych") i wydaje mi się, że chyba nawet kiedyś już Ci wspominałem, że tam są prognozy, a nie tylko zdjęcia na żywo. Znajdziesz je pod linkiem: http://sat24.com/foreloop.aspx?type=1 - ja z własnego doświadczenia bardzo polecam, szczególnie teraz, gdy na cały weekend mamy mieć ładną pogodę ;-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja! Przepraszam za błąd, a ich prognozy będę obserwował. Jeśli będą sprawdzalne, to może nawet zacznę z nich korzystać :)

   Usuń
 2. Prognoza ICM dobę w przód to prawie pewniak, dalej to loteria ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko powiedzieć, że bardziej w przód to pewniak (bo takich prognoz nie ma), ale ich sprawdzalność nawet na dwie doby jest dość spora. Zdarzało mi się "widzieć" na ICM pogodną noc za trzy dni, i rzeczywiście taka była. Ale zdarzało mi się również raz że za 6 godzin miało być pięknie, a było jakieś 7 oktantów ;)

   Usuń
 3. Jak dla mnie zestaw ICM plus Sat24 jest najlepszą prognozą na jutro, pojutrze to juz wszystko moze sie zdarzyc, ale tuż przed wyjsciem na obserwacje, upewnienie sie jak będzie, tylko ICM i Sat24. Na prognozy w TV nawet nie patrze:)

  OdpowiedzUsuń